220 lat maszyny papierniczej,nowa wystawa w Muzeum Tkactwa.

Wystawa ” Od arkusza do wstęgi „ma na celu pokazanie historii maszyny papierniczej w 220. rocznicę jej opatentowania, a przy tym historię zakładów w Cieplicach pod Jelenią Górą, które produkują maszyny papiernicze już od 165 lat.

Maszynowa produkcja papieru to wynalazek, który pozwolił na powszechne wykorzystywanie tego materiału, co miało niebagatelny wpływ na rozwój kultury i cywilizacji. Dziś trudno wyobrazić sobie świat bez papieru – używając papierowych produktów każdego dnia, nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Na wystawie będzie można poznać trudne początki maszynowej produkcji papieru, porównać osiągi oraz rozmiary dzisiejszych maszyn z ich poprzednikami. Pierwsza maszyna papiernicza, wynaleziona w 1798 r. przez Francuza Louis-Nicolas Roberta w ogóle nie przypominała dzisiejszych urządzeń. Napędzana była korbą i wytwarzała wstęgę papieru o szerokości 64 cm. W ciągu minuty powstawało ok. 5 m takiej wstęgi, a podczas całego dnia pracy nawet ok. 100 kg gotowego papieru. Dziś najnowocześniejsze maszyny papiernicze wytwarzają wstęgę papieru o szerokości nawet 12 m, z prędkością dochodzącą do 2.100 m/min. Wydajność urządzeń wytwarzających papiery pakowe sięga 1,6 tys. ton dziennie – podobne ilości w  młynie papierniczym należałoby produkować 5-8 tys. lat.

Dzięki firmie PMPoland będzie można wirtualnie zwiedzić taką maszynę oraz zobaczyć wstęgę papieru produkowanego w zakładach Mondi Świecie.

Ekspozycja będzie dostępna w okresie 18 stycznia – 10 marca.
Jednocześnie przypominamy, że podczas ferii (14 stycznia –24 lutego) Muzeum czynne jest w godzinach: poniedziałek – piątek 9:00–18:00, sobota 9:00–17:00, niedziela 9:00–15:00.

Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *