Na ile atrakcyjny jest Kongres Turystyki Polskiej?

– Kongres Turystyki to nie tylko promocja miasta ale też sposób na to, by zacząć mówić o turystyce – przekonywała podczas dzisiejszej konferencji prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. – Chcemy, by podczas spotkań tu na miejscu w Świdnicy samorządowcy mieli okazję, by ze sobą porozmawiać. Kongres to jednak nie tylko spotkania samorządowców. Zgodnie zapowiedziami ma też być kilka imprez towarzyszących. – Mamy otwarte warsztaty dla przedsiębiorców, warsztaty dla seniorów i koncert gwiazdy – Grzegorza Hyżego – zapowiada zastępca prezydenta Świdnicy, Szymon Chojnowski.
Impreza zaplanowana jest na 21 i 22 października. Czy naszemu miastu jest ona potrzebna? Trudno wyrokować, trudno też powiedzieć ile osób zainteresują rozmowy i spotkania o turystyce. Organizatorzy spodzielają się około 200  uczestników.  Jedno jest pewne, nie będą to tłumy jak podczas Festiwalu Reżyserii Filmowej (dziś już organizowanego we Wrocławiu) i Kongresu Regionów (też organizowanego we Wrocławiu). Obie te imprezy zdaniem władz miasta były za drogie w organizacji, a kosztowały 250 tysięcy złotych każda czyli raptem 70 tysięcy mniej.
Jeśli do tego dodamy, że szumnie zapowiadany październikowy kongres jest jedynie trwającą dwa dni i kosztującą budżet miasta 180 tysięcy złotych konferencją przygotowawczą do… przyszłorocznego Kongresu Turystyki Polskiej świdniczanom może być trudno się radować.
Docelowa impreza ma kosztować już 600 tysięcy i odbyć się niemal dokładnie za rok – 12, 13 i 15 października. – Będziemy walczyć o środki z Ministerstwa Turystyki, by budżet Świdnicy impreza ta kosztowała najmniej jak to możliwe – mówił podczas dzisiejszej konferencji, Marek Ciechanowski prezes Izby Turystyki RP.
Nie tracąc jednak nadziei w to, że Kongresu Turystyki będą nam wkrótce zazdrościć zapraszamy na szereg wykładów, warsztatów, występów artystycznych i kulinarnych. A tych ma być całe mnóstwo. – Ostatni Kongres Turystyki odbył się w 2007 roku w Łodzi. Od tego czasu sporo informacji się zdezaktualizowało – mówił Marek Ciechanowski, prezes Izby Turystyki RP. – Nasze październikowe spotkanie będzie więc okazją do wymiany aktualnych doświadczeń. Początkowo kongres miał odbyć się w Warszawie ale podczas targów turystyki we Wrocławiu spotkaliśmy się z władzami Świdnicy i uzgodniliśmy, że ta współpraca może się nam opłacić. Chcemy przekonać naszych mieszkańców, że Dolny Śląsk jest piękny. A tym, co nie wierzą w organizację kongresu właśnie tu mówię – Jest Krynica, Będzie Świdnica!
Prezesowi Izby Turystyki wtóruje też Rajmund Papiernik, dyrektor biura zarządu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, którego zadaniem będzie zachęcenie biur podróży do tworzenia bezpiecznych i atrakcyjnych ofert.

Program poniżej konferencji poniżej
21 X 2015/ Świdnica
8:00 – 14:30 XXIV Przegląd Piosenki Turystycznej i Ekologicznej „Na szlaku” – organizator Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, Świdnicki Ośrodek Kultury
Miejsce: Klub Bolko, pl. Grunwaldzki 11 / wstęp wolny
14:00 – 14:45
16:00 – 16:45
Pokaz kulinarny Tomasza Jakubiaka – kucharza i dziennikarza kulinarnego, szefa kuchni w autorskiej restauracji „GAR JAKUBIAKA” oraz gospodarza programu „Jakubiak lokalnie” w telewizji Kuchnia +, Miejsce: Rynek/ wstęp wolny
17:00 – 18:15 Panel dyskusyjny – Turystyka senioralna
18:15 – 18:30 Przerwa kawowa
18:30 – 19:45 Panel dyskusyjny – Turystyka przyrodnicza szansą dla gmin
19:45 – 20:00 Przerwa kawowa
20:00 – 21:00 Koncert Grzegorza Hyżego
Wstęp na wydarzenia organizowane w Teatrze w godz. od 16:30 do 17:30
Miejsce: Teatr Miejski, Rynek*
22 X 2015/ Świdnica
15:30 – 17:30 Wydarzenie specjalne MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU BACHOWSKIEGO – ŚWIDNICA
Akademia Bachowska Świdnica, Capella Cracoviensis, Jan Tomasz Adamus / organy, Jorge Jimenez /skrzypce, dyrygent zapraszają uczestników na spotkanie z Bachem.
W każdym z obiektów: Kościele w Makowicach, Pałacu w Makowicach, Pałacu w Krzyżowej i Kościele Pokoju w Świdnicy uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać muzyki na instrumentach z epoki, idealnie dopasowanej do historycznych wnętrz.
W Pałacu w Makowicach uczestnicy będą mogli skosztować wina z lokalnej winnicy.
Odjazd wycieczki ze Świdnicy, pl. Grunwaldzki / wstęp wolny – liczba miejsc ograniczona *
16:00 – 18:00 Gra miejska „Dziki trop”
Zgłoszenia do 19 X 2015 r. osobiście do Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci i Młodzieży MBP w Świdnicy, ul. Franciszkańska 18 (II piętro) lub mailem na adres oddz@mbp.swidnica.pl lub faksem na nr 74 640 09 46.Regulamin do pobrania
17:15 Koncert
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Trzy motety op. 69
Johann Christoph Altnikol – motet Befiehl du deine Wege
Johann Sebastian Bach – Tilge, Höchster, meine Sünden BWV 1083, kontrafaktura Stabat Mater G.B. Pergolesiego
Miejsce: Kościół Pokoju/ wstęp wolny
*Bezpłatne wejściówki do odebrania w Regionalnej Informacji Turystycznej i Kulturalnej mieszczącej się przy ul. Wewnętrznej 2 (Rynek) w Świdnicy– liczba miejsc ograniczona.
Dodatkowo w dniu 21 i 22 X 2015
Miejsce: Rynek, Świdnica/ Wstęp wolny
Bezpłatna ścianka wspinaczkowa, zewnętrzne wystawy fotograficzne: „GOPR – ratownictwo górskie“, zdjęcia przyrodnicze autorstwa Adama Wajraka, stoiska promocyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *