Chociaż większość osób pracuje na etacie, część decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. To opcja, która wiąże się z wieloma korzyściami, mimo że nie jest wolna od ryzyka. Jeśli nie jesteś przekonany do prowadzenia firmy, poznaj najważniejsze powody przemawiające „za” podjęciem takiego kroku.
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej przynosi wiele korzyści. Chociaż trzeba mieć dobry pomysł, liczą się przede wszystkim inne umiejętności. Warto jednak spróbować własnych sił w tym zakresie, chociażby dlatego, by zdobyć dodatkowe cenne doświadczenie.
Praca dająca większą satysfakcję
Prowadząc własny biznes, można mieć większą satysfakcję z wykonywanej pracy. Nie ma bowiem nic lepszego, jak wykonywanie obowiązków sprawiających dużą przyjemność. Dzięki temu praca jest bardziej efektywna, co przekłada się w sposób pośredni na sukces zawodowy.
Możliwość osiągania wyższych zysków
Własna działalność gospodarcza oznacza możliwość osiągania wyższych zysków niż praca na etacie. Warto bowiem mieć świadomość, że to od przedsiębiorcy (oraz sposobu jego pracy i zaangażowania) zależy wysokość osiąganych dochodów. Prowadzenie swojej firmy wyróżnia elastyczny czas pracy, który można wydłużyć, co przełoży się na wyższe zyski.
Możliwość zdobycia dodatkowego doświadczenia zawodowego
Prowadzenie własnej działalności zawsze wiąże się z ryzykiem niepowodzenia. Ale nawet jeśli przedsiębiorca nie osiągnie sukcesu, firma będzie cennym doświadczeniem zawodowym, z którego można wyciągnąć wiele przydatnych wniosków.
Możliwość ciągłego rozwijania się i podnoszenia kompetencji
Własna firma daje znacznie większą motywację do ciągłego rozwijania się oraz podnoszenia swoich kwalifikacji. Chcąc bowiem osiągnąć sukces, przedsiębiorstwo nie może stać w miejscu. Trzeba więc postawić na rozwój, dzięki któremu będzie można zrealizować swoje biznesowe plany i uzyskać przewagę konkurencyjną.
Chcesz założyć firmę? Postaraj się o finansowe wsparcie
Jeśli chciałbyś założyć własną firmę, ale obawiasz się tego kroku, warto się zdecydować. Tym bardziej, że możesz postarać się o finansowe wsparcie, np. z urzędu pracy. Jako osoba bezrobotna, możesz uzyskać dotację w wysokości do 24 000 zł. Otrzymane pieniądze należy przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z rozpoczęciem działalności, w tym na zakup urządzeń i maszyn oraz niezbędnego wyposażenia (źródło: https://www.ideabank.pl/dotacje-na-zalozenie-firmy-z-powiatowego-urzedu-pracy).
Dotacja z urzędu pracy ma charakter bezzwrotny po spełnieniu kilku warunków, wśród których wymienić można:
- Konieczność prowadzenia firmy przez co najmniej 12 miesięcy (nie trzeba osiągać przychodów) – bez możliwości zawieszenia działalności,
- Wydatkowanie środków dotacji zgodnie ze specyfikacją.
Przy ubieganiu się o dotację, nie ma znaczenia branża, w której ma działać firma. W tym zakresie jest pełna dowolność, dzięki czemu przyszły przedsiębiorca może zrealizować pomysł na biznes będący jego pasją.