Dzięki intensywnym staraniom, Gmina Szczawno – Zdrój znalazła się w pilotażowym programie budowy przyszkolnych pływalni – Dolnośląski Delfinek. Pod koniec ubiegłego roku Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylsk wraz z wicemarszałek wręczyli
Markowi Fedorukowi Burmistrzowi Szczawna-Zdroju promesę na budowę pływalni. Równocześnie z prowadzonymi inwestycyjnymi procedurami formalno-prawnymi, gmina pozyskała ponad trzy miliony złotych dotacji
co umożliwia rozpoczęcie budowy już w 2018 roku. Kryta pływalnia powstanie w ramach nowoczesnego kompleksu oświatowo-sportowo-rekreacyjnego przy ul.Słonecznej.
Podstawowymi użytkownikami basenu mają być przedszkolaki i uczniowie klas 1-6, którzy będą korzystać z delfinka w ramach zajęć szkolnych. Niecka basenowa została zaprojektowana tak, by w jednym czasie mogła z niej korzystać cała klasa, a więc grupa do 30 osób. Po godzinach lekcyjnych, w czasie weekendów, ferii i wakacji pływalnia będzie dostępna także dla wszystkich mieszkańców oraz dla kuracjuszy.
Koncepcja „Delfinków” powstała po wnikliwych analizach i konsultacjach ze specjalistami od budowy basenów, trenerami pływania i ekonomistami. W efekcie powstała koncepcja modelowego obiektu, który z jednej strony pozwalałby na swobodną naukę
pływania i podstawowe treningi pływackie, a z drugiej łączył niskie koszty inwestycyjne z minimalnymi wydatkami na utrzymanie. W efekcie powstała koncepcja budowy przyszkolnych pływalni z 4-torową niecką basenową o szerokości 8,5m, długości 16,67m oraz głębokości wynoszącej od 0,9m do 1,35m.
Szczawieński Delfinek będzie posiadał także brodzik dla dzieci, jakuzzi oraz niezbędną infrastrukturę sanitarno-szatniową. W planach także połączenie pływalni za pomocą łącznika z istniejącą halą sportową i przyszłym budynkiem szkolnym.
Zaproponowane wymiary „delfinków” pozwalają nie tylko na pływanie rekreacyjne, ale również na prowadzenie szeregu innych zorganizowanych zajęć rekreacyjno- sportowych: koszykówkę wodną, siatkówkę wodną, aquaaerobic, aquastep i rowery wodne. Dodatkowo basen będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, a to otwiera możliwość prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych takich jak np. hydroterapia metodami Bad Ragaza i Halliwicka.
Planowane zakończenie budowy to rok 2020, a łączny koszt ok. 9 mln zł.