Zakres chronologiczny obejmuje okres od II połowy XIX wieku do początków 1945 r. Ponieważ obszar gminy rozciąga się u stóp „wielkiej góry” – Ślęży i jej masywu, autorowi wydawało się rzeczą ze wszech miar naturalną, aby w albumie znalazły się także pocztówki związane tematycznie z dawną, świętą górą Słowian. W albumie znalazły się pocztówki ze wszystkich miejscowości na terenie gminy Marcinowice. Wyjątek stanowią Stefanowice dla których pocztówki nie odnaleziono, pozostawiono jednak na końcu książki miejsce na uzupełnienie zbioru. Pocztówki ułożone są alfabetycznie według obecnego nazewnictwa miejscowości. Aneks zawiera zestawienie obecnych – polskich i dawnych – niemieckich nazw miejscowości.
– Album nie mógłby powstać, gdyby nie życzliwe wsparcie wielu osób i instytucji, a przede wszystkim kolekcjonerów, którzy na potrzeby publikacji udostępnili część swoich zbiorów. Pozwoliło to, podobnie jak w przypadku wcześniejszych publikacji tej serii, na zebranie rozproszonych zbiorów i zaprezentowanie ich w formie zwartego albumu. Dzięki temu możemy poznać nasze małe Ojczyzny na pocztówkach, pochodzacych nierzadko sprzed ponad wieku – mówi Andrzej Dobkiewicz, autor opracowania.
Album „Marcinowice na dawnych pocztówkach” jest szóstą pozycją serii wydawnictwa „Errata”. Wcześniej ukazały się: „Świdnica na dawnych pocztówkach”, Powiat Świdnicki na dawnych pocztówkach”, „Wałbrzych na dawnych pocztówkach. Tom I”, „Miasto i gmina Jaworzyna Śląska na dawnych pocztówkach” oraz „Gmina Świdnica na dawnych pocztówkach”. Wszystkie albumy są do nabycia w księgarni „Eureka” w Świdnicy, zamówienia można składać także w redakcjach” Tygodnika Dzierżoniowskiego” w Dzierżoniowie i „Tygodnika Wałbrzyskiego” w Wałbrzychu.