W dniu 18 listopada 2018 r. w Starych Bogaczowicach odbyła się II Gala Kresowa. Tegoroczne wydarzenie tematyką nawiązywało do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Ryszard Sławczyński- Dyrektor Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu, zaprezentował zebranym gościom wystawę fotograficzną swojego autorstwa „Zułów na Kresach- miejsce urodzenia Józefa Piłsudskiego” oraz wygłosił wykład nt. ”Kresy i kresowianie w drodze ku Niepodległej”. Następnie publiczność została zabrana w muzyczną podróż przez zespoły z Białorusi. Na gości czekał słodki poczęstunek przy kawie i herbacie. Wydarzenie było zorganizowane przez Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego, Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód oraz Gminę Stare Bogaczowice w ramach kalendarza wydarzeń kulturalno-sportowych Powiatu Wałbrzyskiego na 2018 rok. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla Bogusława Uchmanowicza- radnego Rady Powiatu Wałbrzyskiego – za przygotowanie wspaniałych domowych ciast.
Ekspozycję autorstwa Ryszarda Sławczyńskiego będzie można obejrzeć w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej Curie w Szczawnie Zdroju od 23.11.2018 r. do 05.12.2018 r.
W tym samym dniu, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w Szczawnie Zdroju odbyło się odsłonięcie obelisku. W wydarzeniu brał udział- imieniu Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego- Bogusław Uchmanowicz- Radny Powiatu Wałbrzyskiego. Na obelisku przy Koronie Piastowskiej znajdują się trzy pamiątkowe tablice: czcząca pamięć osób, którzy walczyli o niepodległą Polskę, i ją budowali; upamiętniająca Barbarę z Chłapowskich Dąbrowską – żonę twórcy Legionów Polskich we Włoszech, która w 1828 roku przebywała w Szczawnie-Zdroju; uwieczniająca bitwę na Czerwonym Wzgórzu, nieopodal Szczawna-Zdroju, podczas której Ułani Legii Polsko-Włoskiej pokonali wojska pruskie i gdzie po raz pierwszy na ziemiach polskich odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego. Wydarzenie uświetniła asysta honorowa Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.