Jak rozliczyć PIT za 2016 rok drogą elektroniczną

O tym, jak rozliczyć PIT za 2016 rok decydować będzie wiele czynników, mniej lub bardziej zależnych od preferencji podatnika. O ile kwestia źródeł dochodów czy ich wysokości nie pozostawia nam wiele wyboru, o tyle sposób rozliczania podatku i dostarczenia wypełnionych deklaracji do urzędu skarbowego pozostaje w naszej gestii.
Od kilku lat coraz bardziej popularną metodą jest rozliczanie PIT drogą elektroniczną. To niewiarygodne, ale jeszcze osiem lat temu ten sposób rozliczania podatku wybrało jedynie 310 osób! Wynikało to zapewne z konieczności korzystania ze specjalnego elektronicznego podpisu kwalifikowanego, bo już rok później, po zniesieniu wymogu podpisu elektronicznego, deklaracje PIT złożyło online niemal 84 tysiące osób. Do końca 2016 roku do urzędów skarbowych dotarło już 62 miliony dokumentów w formie elektronicznej.
Nie ulega wątpliwości, że rozliczenie elektroniczne jest nie tylko najszybszą, ale też najprostszą formą wywiązania się z obowiązku podatkowego.

Jak rozliczyć PIT przez Internet – krok po kroku
Elektroniczne rozliczenie PIT za rok 2016 możliwe jest bez konieczności używania elektronicznego podpisu kwalifikowanego i obejmuje następujące wzory deklaracji PIT:

•PIT 16A (karta podatkowa);

•PIT 19A (duchowni);

•PIT 28 (ryczałt ewidencjonowany);

•PIT 36 (działalność gospodarcza);

•PIT 36L (działalność gospodarcza opodatkowana podatkiem liniowym);

•PIT 37 (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, renty, emerytury);

•PIT 38 (dochody kapitałowe).

Dodatkowo drogą elektroniczną złożyć będzie można wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej (PIT 16).

Krok pierwszy – przygotowujemy niezbędne dane
Do wypełnienia formularza PIT przez Internet potrzebne będą dane o naszych przychodach (np. uzyskane od pracodawcy w formie PIT 11), a także dane osobowe:

•identyfikator podatkowy: PESEL (w przypadku zwykłych podatników) lub NIP (w przypadku przedsiębiorców)

•imię i nazwisko oraz data urodzenia podatnika

•kwota przychodu z zeznania podatkowego za 2015 rok.

Ostatni punkt jest wyjątkowo ważny, ponieważ bez podania dokładnej kwoty przychodu z zeszłorocznego zeznania nie będzie możliwe przesłanie elektroniczne wypełnionej deklaracji. Kwota ta jest w istocie jedną z części systemu identyfikacji podatnika i zastępuje niejako podpis elektroniczny.

Krok drugi – wybieramy właściwy program
O tym, jak rozliczyć PIT za 2016 w formie elektronicznej zdecyduje rodzaj programu, z którego w tym celu skorzystamy.
Do dyspozycji mamy rządową aplikację e-Deklaracje, pozwalającą na bezpłatne wypełnienie i przesłanie odpowiedniej deklaracji podatkowej.
Drugim wyjściem jest skorzystanie z jednego z wielu programów do rocznych rozliczeń podatkowych dostępnych w Internecie. Należy zwrócić uwagę, czy program, którym mamy zamiar się posłużyć jest aktualny i uwzględnia tegoroczne przepisy podatkowe oraz formularze deklaracji PIT.

Krok trzeci – wypełniamy właściwą deklarację PIT
Każdy z programów komputerowych do rocznych rozliczeń podatkowych ma bazę aktywnych arkuszy pozwalających na proste i szybkie wypełnienie deklaracji. Niektóre z nich mają także funkcję kreatora, który prowadzi użytkownika za rękę i wskazuje pola wymagane do wypełnienia. Ponieważ wszystkie obliczenia odbywają się automatycznie, prawdopodobieństwo popełnienia błędów rachunkowych spada praktycznie do zera. Ponadto, dzięki wbudowanej bazie danych i wiedzy zakresu przepisów podatkowych, programy ułatwiają wybór właściwej deklaracji i załączników, a także są źródłem wiedzy w przypadku wątpliwości przy wypełnianiu zeznania.

Krok czwarty – dokładnie sprawdzamy wprowadzone dane
Chociaż ryzyko popełnienia błędów rachunkowych przy komputerowym wypełnianiu deklaracji PIT jest niewielkie, mogą zdarzyć się błędy we wprowadzaniu danych z zewnętrznych dokumentów (chociaż i tu program będzie starał się nam pomóc wymuszając właściwy format danych). Dlatego warto dokładnie przejrzeć wypełnioną deklarację przed jej wysłaniem. Rada ta wydaje się wręcz oczywista, i to bez względu na to jak zdecydowaliśmy się rozliczać PIT. Tym niemniej duża ilość błędów w składanych co roku zeznaniach świadczy o tym, że nie wszyscy bierzemy ją sobie do serca.

Krok piąty – wysyłamy wypełnioną deklarację
Aplikacja e-Deklarację nie zezwoli nam na wysłanie zeznania bez podania naszych danych osobowych i dokładnej kwoty przychodu wykazanej w deklaracji PIT za zeszły rok. Jest to forma podpisu elektronicznego i sposób identyfikacji podatnika. Jest to także bardzo korzystne dla samego podatnika, ponieważ znika w ten sposób zagrożenie wysłania do urzędu skarbowego niepodpisanej deklaracji (deklaracja złożona bez podpisu traktowana jest jako niezłożona, o czym podatnik może dowiedzieć się dopiero w momencie, gdy urząd skarbowy rozpocznie postępowanie karne).

Krok szósty – pobieramy dokument UPO
Wiedza, jak rozliczyć PIT drogą elektroniczną to nie wszystko. Musimy także dysponować dowodem poprawnego przesłania deklaracji do organów podatkowych. Dowód ten może się nam przydać w wypadku kontroli podatkowej lub wszelkich nieporozumień na linii urząd skarbowy – podatnik. Potwierdzeniem elektronicznego złożenia deklaracji PIT jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, czyli UPO. Dokument ten można (należy!) pobrać po zakończeniu wysyłki deklaracji i zapisać w pamięci naszego komputera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *