Minister edukacji zapowiedziała podczas dzisiejszej konferencji, że dzieci na lekcjach wychowawczych będą uczyć się pierwszej pomocy a wszelkie zmiany programowe konsultowane będą z Ministerstwem Obrony Narodowej. – Kończymy z Polską resortową, staramy się koncentrować działania w poszczególnych ministerstwach, gdzie jest taka potrzeba – mówiła dziś podczas konferencji licznie przybyłym do rodzinnych Świebodzic dziennikarzom. – A największa potrzeba jest w szkole, tu się przygotowuje i wychowuje młodego człowiek do życia.
Największą bolączką zmian w obecnym systemie oświaty pozostaje kwestia zwolnień nauczycieli. W Świdnicy pracę straci przynajmniej 6 osób. – Nauczycieli zatrudniają samorządy. Zwolnienia to albo kwestia złej organizacji pracy. Ewentualnie faktu niżu demograficznego. Ustawa nie przewidywała zwolnień – wyjaśniała minister. – Chcę przypomnieć pani prezydent, że nauczyciele, którzy uczą dzieci z przedszkoli, nauczyciele klas 1-3 maja takie same przygotowanie i takie same wykształcenie – mówiła do prezydent Świdnicy minister Zalewska.
Jak będzie harmonogram prac nad ustawą? W okolicach 16 września prowadzone będą uzgodnienia międzyresortowe, a do końca grudnia ma ona zostać przegłosowana.
Poniżej publikujemy nadesłane do naszej redakcji stanowisko prezydent Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej w odpowiedzi na zarzuty minister Zalewskiej:
„Nieprawdą jest, że „nauczyciele, którzy uczą dzieci w przedszkolu i nauczyciele 1-3 to ci sami nauczyciele, mający takie samo przygotowanie i takie samo wykształcenie”. Nie każdy nauczyciel uczący w przedszkolu ma kwalifikacje do nauczania w klasach I-III i odwrotnie. Dla sześciu nauczycieli nie ma miejsca w szkołach z powodu mniejszej liczby dzieci (podwyższenie wieku obowiązku szkolnego). Natomiast w miejskich przedszkolach wszystkie etaty pedagogiczne były i są obsadzone, zarówno w ubiegłym, jak i w obecnym roku szkolnym.
W Świdnicy, niestety pod wpływem pierwszej reformy oświatowej, mimo bardzo szeroko zakrojonej akcji, nie udało się zmobilizować rodziców wszystkich 6-latków, aby poszły one do szkoły. W związku z czym sześcioro nauczycieli ze specjalnością edukacji wczesnoszkolnej, którzy mieli kontrakty terminowe, nie uzyskało przedłużenia umów o pracę.
Nie wiemy jednak co dalej, nie wiemy jakie będą skutki kolejnej fazy reformy. Na pewno będą one dużo poważniejsze, niż to, co stało się przy zmianie wieku obowiązku szkolnego. Obawiamy się, że ok. 20 nauczycieli będzie musiało się rozstać ze swoim zawodem.
Natomiast, co do samego systemu szkolnictwa, uważam, że jest on w Świdnicy bardzo dobrze zorganizowany, zarówno pod względem lokalizacji, pod względem potrzeb dzieci, jak i jakości obiektów, które zostały przez wiele lat do tego przygotowane. Przypomnę, że głównym twórcą tego systemu był kolega z ławy poselskiej pani poseł i pani minister Zalewskiej – były prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek. Więc jeśli są zarzuty, co do systemu organizacji, to chyba nie ten adres. My natomiast uważamy, że ten system był bardzo dobry i jest nadal.
Nie wiemy co się wydarzy za rok, dwa, kiedy będziemy musieli dokonać prawdziwych rewolucji w systemie oświaty. Już dzisiaj jest to dla nas duży problem, na razie problem do przemyślenia, ale za tym będą szły na pewno trudne i bolesne decyzje”
Prezydent Miasta Świdnicy
Beata Moskal-Słaniewska