„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Już jutro, tj. 7 marca, w godz. 6:00-22:00, świdnicka „drogówka” na terenie naszego powiatu przeprowadzi działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, przyłączając się do ogólnokrajowej akcji o tym kryptonimie. Wzmożone działania ukierunkowane będą przede wszystkim na zapewnienie bezpieczeństwa najsłabszym uczestnikom ruchu, czyli pieszym.

Paradoksalnie, do największej liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych dochodzi w miejscach, gdzie powinni oni czuć się bezpiecznie, czyli w obszarze wyznaczonych przejść dla pieszych. Przyczyny tych zdarzeń są zróżnicowane – czasem to pieszy wkracza na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, innym razem wina leży po stronie kierowcy, który nie zachowując ostrożności omija pojazd stojący przed przejściem, bądź też wyprzedza na „pasach”.

Nie można zapominać, iż w trudnych warunkach atmosferycznych, przy dość szybko zapadającym zmroku, piesi są często zupełnie niewidoczni na drodze. Kolejny raz  przypominamy zatem, iż od  od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie pieszego.
Wychodząc naprzeciw tym użytkownikom dróg, w celu zapewnienia im bezpieczeństwa, w dniu 7 marca 2017r., w godz. 6:00–22:00 przeprowadzone zostaną działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

W ramach prowadzonej akcji policjanci zwrócą wyjątkową uwagę na zachowanie właściwych relacji na linii kierujący-pieszy. W szczególności egzekwowane będą przepisy ruchu drogowego dotyczące:
  • zachowania się kierujących pojazdami względem pieszych;
  • poruszania się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników;
  • przechodzenia pieszych w miejscach niedozwolonych, stosowania się do sygnalizacji świetlnej,
  • stosowania przez pieszych elementów odblaskowych po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

/źródło: KPP w Świdnicy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *