Pałac w Gorzanowie należy do najokazalszych obiektów tego typu na ziemi kłodzkiej. Pochodzi z XVI wieku. Przechodził wielokrotnie w ręce różnych rodów, był przebudowywany i upiększany. Niestety po II wojnie światowej, gdy na terenie kompleksu zamieszkali repatrianci ze wschodu zaczął podupadać. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku przeszedł w ręce prywatne, ale nowi właściciele nie zrobili nic, by obiekt ratować.
Wszystko zmieniło się w 2012 roku, gdy pałac kupiła Fundacja Pałac Gorzanów. Zastała go w stanie katastrofy budowlanej i do dzisiaj dokłada wszelkich starań, aby uratować ten cenny zabytek i udostępnić go zwiedzającym, w czym pomagają pozyskane dofinansowania od NFOŚiGW, MKiDN, Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu, Gminy Bystrzyca Kłodzka oraz darowizny od osób prywatnych i instytucji.
Plany właścicieli są bardzo ambitne, ale realne. Powstanie tutaj Muzeum Hrabstwa Kłodzkiego, centrum kulturotwórcze na bazie teatru pałacowego, miejsce warsztatów edukacyjnych i artystycznych dla osób w każdym wieku, centrum współpracy między instytucjami kultury i uczelniami o zasięgu międzynarodowym. Fundacja Pałac Gorzanów angażuje do swoich działań lokalną społeczność, instytucje samorządowe, uczelnie oraz organizacje pozarządowe z Polski i zagranicy, wierząc, że dzięki rewitalizacji kompleksu pałacowo-parkowego w Gorzanowie stanie się możliwe odrodzenie wsi i regionu.
Niedawno dokonano w pałacu niecodziennego odkrycia.
– To był dla mnie wyjątkowy dzień. Prawdopodobnie nikt od XVIII wieku nie widział stropów, a na nich ikon, które przedstawiają podręcznik dobrego wychowania dla dobrze urodzonych. Była to książka bardzo popularna w XVII wieku. To unikatowe i cenne odkrycie, które przysporzy pałacowi wiele chwały – powiedziała poseł Monika Wielichowska, która od wielu lat wspiera wszelkie prace rewitalizacyjne oraz pozyskiwanie zewnętrznych środków na odbudowę Pałacu w Gorzanowie.
opr. red.
fot. Fundacja Pałac Gorzanów
.