Przyszpitalna kuchnia jeszcze w tym roku! A rezonans?

– Kuchnia na pewno ruszy już od lipca. W tej chwili rozpisany będzie przetarg na wyłonienie dostawcy sprzętu, następnie także w postępowaniu wyłonimy firmę, które będzie u nas gotować. Wybudowanie własnej, niezależnej kuchni było podyktowane przede wszystkim troską o pacjentów. Zatrudniane przez nas firmy zewnętrzne, mówiąc oględnie, karmiły nie najlepiej. Dlatego wyszliśmy z założenia, że ich zdrowie jest najważniejsza a przyszpitalna kuchnia będzie rozwiązaniem optymalnym, choć nie najtańszym – komentuje dyrektor szpitala Latawiec, Grzegorz Kloc.

Trochę gorzej sprawa się ma jeśli chodzi o rezonans. Przystosowany budynek już stoi, brakuje w nim jednak sprzętu. Dlaczego? Ponieważ NFZ nie rozpisuje nowych kontraktów a jedynie aneksuje już istniejące. Szpital przegrał także o włos, konkurs związany z pozyskaniem środków na zakup sprzętu. Kolejna szansa pojawi się już w marcu.

– Niestety zabrakło nam jednego punktu do zdobycia zewnętrznych środków. Nie poddajemy się i o kolejne, pochodzące z rozdania marszałkowskiego wystartujemy na wiosnę. Oczywiście jeśli tym razem się nie powiedzie, rozważamy zakup sprzętu z własnych środków. Nie trzeba nikogo przekonywać jak ważny dla naszej placówki jest rezonans. W tej chwili musimy pacjentów wozić do Wałbrzycha, generując niepotrzebne koszty – tłumaczy dyrektor Kloc.
Rezonans magnetyczny jest niezastąpiony ww diagnostyce wielu chorób m.in. ośrodkowego układu nerwowego (mózg i kanał kręgowy) i tkanek miękkich kończyn (tkanki podskórne, mięśnie i stawy). Obecnie jest to metoda pozwalająca w najlepszy sposób ocenić struktury anatomiczne oraz ewentualną patologię z dokładnością do kilku milimetrów. Pacjenci ze Świdnicy na to badanie wysyłani są do pobliskich placówek w Wałbrzychu, Legnicy czy Wrocławiu.

Budynek powstał między budynkiem B1 (5-kondygnacyjnym budynkiem mieszczącym min. Blok Operacyjny, Oddział AiIT, sterylizację i aptekę ) –a budynkiem Stacji Dializ na działce nr 1836 i jest połączony łącznikiem na każdej kondygnacji z budynkiem B1.

Na parterze o powierzchni 362,12m2 dwukondygnacyjnego budynku o łącznej powierzchni użytkowej 736,82 m2 będzie znajdować się tzw. centrum diagnostyczne z rezonansem magnetycznym, natomiast w przyziemiu mieści się kuchnia przyszpitalna o powierzchni 374,7 m2. Budowa objęła towarzyszącą infrastrukturą techniczną, plac parkingowy i dojazd od ul. Korczaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *