Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego (ang. European Route of Industrial Heritage, ERIH) – to największa sieć, łącząca ponad tysiąc europejskich obiektów dziedzictwa przemysłowego takich jak krajobrazy postindustrialne, nieczynne kompleksy przemysłowe czy pojedyncze zakłady.
Celem projektu ERIH jest zwrócenie uwagi na wspólne europejskie dziedzictwo przemysłowe oraz promocja turystyczna miejsc związanych z historią przemysłu. W ramach projektu ERIH istnieją też Szlaki Regionalne (na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii) oraz 10 Europejskich Szlaków Tematycznych w 23 krajach Europy.
Główny szlak składa się z ponad 80 punktów kotwicznych, w tym 7 w Polsce – obiektów dziedzictwa przemysłowego o szczególnym znaczeniu historycznym i potencjale turystycznym: Exploseum w Bydgoszczy, Manufaktura w Łodzi, Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Tyskie Browarium, Kopalnia Guido w Zabrzu, Muzeum Browaru w Żywcu oraz Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu.
„Stara Kopalnia dołączyła do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. To bardzo ważny moment zarówno dla naszego obiektu, dla Wałbrzycha i całego regionu. Ze względu na prestiżowe znaczenie sieci ERIH przypominającej o tych regionach Europy, które słynęły z przemysłu, obecność Starej Kopalni na tym szlaku to jeden z naszych priorytetów, ale też wydarzenie bez precedensu dla promocji całego regionu. Szlak obejmuje ponad tysiąc obiektów w 44 krajach. Stara Kopalnia znalazła się wśród tzw. punktów kotwicznych, czyli obiektów o ponadregionalnym znaczeniu historycznym i o ogromnym potencjale turystycznym. Wiąże się to z promocją na europejską skalę, a co za tym idzie systematycznym wzrostem zagranicznych gości i wzrostem atrakcyjności turystycznej Wałbrzycha” – mówi Anna Żabska, dyrektor Starej Kopalni.
opr. red.