Podczas wczorajszej ceremonii zamknięcia poznaliśmy laureatów 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy. Jury nagrodziło pięć tytułów spośród trzynastu, które zostały zakwalifikowane do Konkursu Głównego.
Kapituła w składzie: Dorota Wardęszkiewicz, Karolina Bielawska oraz Katarzyna Mąka-Malatyńska, postanowiła przyznać Grand Prix „Złote Oko” filmowi „Proch” w reżyserii Jakuba Radeja – za to, że dzięki precyzji formalnej i zdystansowanej narracji stworzył niepokojący, mroczny obraz procesu technologizacji śmierci. „Proch” opowiada o tym, co dzieje się z ciałem i dobytkiem osoby samotnej po jej śmierci, szukając sensu istnienia, znaczenia jednostki oraz wartości dóbr materialnych. Laureat otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 5000zł, statuetkę „Złotego Oka” zaprojektowaną przez Magdalenę i Andrzeja Kucharskich oraz voucher na kurs nauki kitesurfingu w szkole nakajta.pl.
Nagrodę Specjalną Jury otrzymał Stanisław Cuske za film „Wyścig” za wyrazistą narrację wykorzystującą w pełni wszystkie elementy sztuki filmowej, tworzącą oryginalny i arystyczny obraz bohaterów i ich świata. Kapituła wyróżniła również dwa tytuły: „Prezent” Sylwii Rosak oraz „Olbrzyma” Marcina Podolca. Nagroda dla Najlepszego Filmu o Wartościach Przyrodniczych w wysokości 1500zł przypadła Karolowi Starnawskiemu za „Przedziały”.
Zdobywcę Nagrody Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica (500zł) wybrało Jury w składzie: Kacper Kurzydło, Natalia Szymańska, Adam Mazurek, Mateusz Gaździński oraz Małgorzata Cichowicz. Został nim Aitor Gametxo z filmem „Symfonia ciszy” za to, że w artystyczny sposób pomaga zrozumieć życie codzienne osób głuchoniemych i oddziałuje na emocje widza, jednak bez zbędnego dramatyzmu.
Serca świdnickiej widowni podbił film „Pani Rena od aniołów” Aleksandry Folczak, który otrzymał Nagrodę Publiczności. Tytuł zwyciężył także w Konkursie Młodzieżowym, o czym zadecydowało Jury w składzie: Emi Buchwald, Katarzyna Boratyn oraz Jan Pelczar. Zwycięzca otrzymał statuetkę „Młodego Oka“, nagrodę w wysokości 500zł oraz voucher na kurs nauki kitesurfingu w szkole nakajta.pl.
Kolejny raz swoją nagrodę przyznali osadzeni w świdnickim Areszcie Śledczym. Pierwsza nagroda, „Kinematografek”, powędrowała do Moniki Skrzypczak i filmu „Taki trochę chory”. Druga nagroda przypadła „Symfonii ciszy” Aitora Gametxo, a trzecie miejsce zdobyło „Na szczęście” Piotra Januszkiewicza.
/Wrocławska Fundacja Filmowa/