Tytuł EKOkopalni dla KSS Bartnica!

Działania prowadzone przez KSS Bartnica na rzecz środowiska, ekologii i lokalnych społeczności zostały docenione przez złożoną z naukowców kapitułę.

Spółka Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy (KSS Bartnica) otrzymała tytuł EKOkopalni.

Zajęła bowiem medalowe, trzecie miejsce, mierząc się z największymi gigantami w prestiżowym konkursie pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Konkurs miał na celu wyłonienie najlepszych w kraju firm z branży wydobywczej, podejmujących działania na rzecz ekologii, środowiska i wspierania lokalnych społeczności. Organizowany był przez mające wieloletnią tradycję, branżowe wydawnictwo BMP.

KSS Bartnica wśród najlepszy

2Jakub Madej prezes KSS Bartnica.jpgch

W skład kapituły konkursu weszli wybitni naukowcy i specjaliści: prof. nadzw. dr hab. inż. Elżbieta Pietrzyk – Sokólska z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, prof. dr hab. inż. Wojciech Naworyta z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, prof. dr hab. inż. Wiesław Kozioł – również z krakowskiej AGH, prof. dr hab. Tadeusz Zając z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, Piotr Rymarowicz – prezes Towarzystwa na rzecz Ziemi i Magdalena Fudala – niezależny konsultant ds public relations i kształtowania wizerunku.

Wyniki konkursu ogłoszone zostały podczas ogólnopolskiego sympozjum „Kruszywa, Cement, Wapno”, które – ze względu na pandemię – po raz pierwszy w 27-letniej historii odbyło się w tym roku online.

– Jeden z należących do KSS Bartnica zakładów, Kopalnia Melafiru w Rybnicy Leśnej, znajduje się na terenie aż dwóch obszarów Natura 2000 oraz na terenie Specjalnego Obszaru Ochrony „Góry Kamienne”, na terenie Obszaru Specjalnej Ochrony „Sudety Wałbrzysko-Kamiennogórskie” i na dodatek w otulinie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Czy można sobie wyobrazić bardziej skomplikowaną dla zakładu wydobywczego lokalizację? – mówił podczas sympozjum prof. Wojciech Naworyta z AGH. – A jednak KSS Bartnica staje na wysokości zadania. Prowadzony w otoczeniu kopalni w Rybnicy Leśnej monitoring przyrodniczy wskazuje, że działalność zakładu to nie tylko żadna „katastrofa ekologiczna”, ale wręcz ma pozytywny wpływ na przyrodę, bardzo dobrze współgra z otoczeniem. Na teren kopalni i w jej okolice nie ma wstępu zbyt wielu ludzi, co sprzyja gatunkom unikającym kontaktu z człowiekiem. Obserwowana jest tam więc np. rosnąca populacja sów, w tym ornitologicznego „rarytasu” jakim jest sóweczka, rzadki gatunek najmniejszej, występującej w Polsce sowy – podkreślał prof. Naworyta.
fghj.jpg

Zwrócił też uwagę na licznie występujące w otoczeniu kopalni gatunki nietoperzy: nocne oświetlenie zakładu przyciąga owady więc nietoperze mają tu świetne żerowisko. Schronienie w otoczeniu kopalni w Rybnicy Leśnej znajdują też inne, unikające człowieka gatunki chronione, m.in. gady. Te z kolei, razem z małymi ssakami, przyciągają na skraj wyrobiska drapieżniki. Życie przyrodnicze w okolicy ma się więc, dzięki kopalni, bardzo dobrze. Tym bardziej, że niektóre gatunki zwierząt przyzwyczaiły się przez lata do działalności zakładu – np. dzięcioł czarny. To ptak, który unika hałasu, a jednak przy Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej obserwowane są jego gniazda i żerowiska.

Kapituła podkreśliła także wagę występujących w otoczeniu zakładu, wyjątkowo cennych w skali Europy stanowisk buczyn i pionierskich siedlisk na skałach.

 4Kopalnia melafiru Rybnica Leśa.jpg

Wyróżnienie, które motywuje

Docenione zostało też m.in. to, że we wszystkich swoich zakładach KSS Bartnica używa do celów technologicznych wyłącznie wodę, którą odzyskuje z opadów deszczu i roztopów śniegu. Czy to, że Spółka przywraca naturze nieczynne hałdy: w ostatnich latach KSS Bartnica posadziła na dawnych hałdach ponad 40 tys drzew, co stawia ją w krajowej czołówce dbających o ekologię firm. Kapituła doceniła też prowadzone przez Spółkę inwestycje w nowoczesne technologie ograniczające poziom emisji pyłu czy hałasu. Dodatkowo, choć firmy nie obligują do tego przepisy, KSS Bartnica od lat ponosi koszty remontów dróg w rejonach działalności swoich zakładów. I udziela rocznie ok. stu dofinansowań lokalnym samorządom, sołectwom, stowarzyszeniom, fundacjom, klubom sportowym, szkołom itp.

– Dziękujemy kapitule, że doceniła nasze działania. Tytuł EKOkopalni jest dla nas ogromnym wyróżnieniem! Z dumą będziemy się nim chwalić. I obiecujemy, że jako odpowiedzialna społecznie firma, nadal będziemy dokładać wszelkich starań, by być jak najlepszym sąsiadem i dla otaczającej nas przyrody, i dla społeczności lokalnych – mówił podczas sympozjum Jakub Madej, prezes KSS Bartnica.

gh9oik,.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *