
Stanowisko Stowarzyszenia Wspólnoty Samorządowej Ziemi Świdnickiej w sprawie opinii Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, dotyczące projektu uchwały Rady Miejskiej o dostosowaniu sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.
Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej z satysfakcją przyjęła opinię Dolnośląskiego Kuratora Oświaty p. Romana Kowalczyka, wydaną 13 marca 2017 r. w sprawie funkcjonowania oświaty na poziomie podstawowym w Gminie Miasto Świdnica. Kurator w uzasadnieniu dokumentu wyjaśnił, że kierował się w szczególności dobrem dziecka, poprawą warunków nauki uczniów szkół podstawowych oraz potrzebą zniwelowania zmianowości nauczania.
Przypominamy, że podobne stanowisko przedstawiła Wspólnota Samorządowa 16 lutego 2017 r. Jednak zdaniem władz miasta decyzja ta spowoduje m.in. wprowadzenie wspomnianej zmianowości i zwolnienia nauczycieli. Nie jest to jednak właściwe podejście do proponowanych zmian oświatowych, gdyż to właśnie ta reforma może przyczynić się do utworzenia małych szkół podstawowych, o mniej licznych klasach, bliższych miejsca zamieszkania.
Niestety, zaproponowane zmiany w Świdnicy nie dawały takich rozwiązań, a jedynie próbowano stworzyć wielkie szkoły, a nie małe podstawówki. Dlatego cieszy nas inne spojrzenie Kuratora Oświaty na sieć szkół w Gminie Miasto Świdnica.
Zaproponowane zmiany przez władze Świdnicy nie dają gwarancji przetrwania obecnych szkół SP nr 315 i Gimnazjum nr 4, gdyż ustawa o nowym ustroju szkolnym z 14 grudnia 2016 r. zakłada, iż w 2023 r. szkoły podstawowe powinny mieścić się w jednym budynku, a nie w dwóch. Dlatego w bliskiej przyszłości przestałyby istnieć wyżej wspomniane szkoły.
Aby zapewnić pracę nauczycielom szkół gimnazjalnych, należy rozważyć przemieszczanie się nauczycieli do szkół podstawowych, a nie jak wcześniej zakładano uczniów do szkół gimnazjalnych. Ponadto władze miasta powinny rozpocząć rozmowy z rodzicami szkół podstawowych o możliwości przejścia całych klas do nowo otworzonych placówek. To da szanse stabilności pracy nauczycielom nowych szkół, a w przyszłości możliwość uzupełniania etatów w szkołach podstawowych.
Wobec powyższych argumentów Wspólnota Samorządowa, mając na uwadze dobro dziecka, zaproponowała – po konsultacjach ze środowiskiem rodziców i nauczycieli – rozwiązanie w zawarte w stanowisku z 16 lutego 2017 r., które zostały potwierdzone w opinii Kuratora Oświaty.
Zarząd Koła Miejskiego
Wspólnoty Samorządowej Ziemi Świdnickiej