Wspólnota Samorządowa Ziemi Świdnickiej zorganizowała specjalne otwarte spotkanie dla przedsiębiorców, pracowników oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, podczas którego mogli oni dowiedzieć się gdzie i w jaki sposób zdobyć dofinansowanie na różnorodne projekty.
Spotkanie składało się ze szkolenia oraz merytorycznej dyskusji przeprowadzonych przez doświadczonych ekspertów w dziedzinie pozyskiwania środków unijnych. Przybyli goście mogli zapoznać się z możliwością pozyskiwania dotacji na prowadzenie działalności, podnoszenie kwalifikacji własnych i pracowników oraz inwestycji w rozwój firmy bądź organizacji.
– Jesteśmy zmartwieni brakiem przepływu informacji na temat pozyskiwania dofinansowania na różne cele w naszym mieście. Nie ma w Świdnicy odpowiednich szkoleń, ani kanału informacyjnego w kierunku wspólnot, organizacji oraz przedsiębiorców – mówił Roman Etel, organizator wczorajszego spotkania.
Według organizatorów wiedza na temat pozyskiwania środków unijnych wśród świdnickich beneficjentów jest wręcz znikoma. Potwierdzeniem dla tej teorii są martwiące statystki. Za przykład może posłużyć chociażby działanie pt. „projekty na termomodernizację nieruchomości ze szczególnym preferowaniem projektów, które zakładają przyłączenie się nieruchomości do miejskiej sieci ciepła”. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się 134 wniosków z Wałbrzycha, 33 z Głuszycy, 13 z Boguszowa Gorce, a tylko 12 ze Świdnicy.
W związku z tym Wspólnota Samorządowa postanowiła „wziąć sprawę w swoje ręce”. By podnieść świadomość oraz zwiększyć wiedzę na temat dotacji, zorganizowała pierwsze darmowe szkolenie, na które mógł przyjść każdy zainteresowany. Spotkanie podzielone zostało na trzy bloki tematyczne:
1. Jak szybko i skutecznie pozyskać środki finansowe na prowadzenie działalności przez Organizacje Pozarządowe.
2. Przedsiębiorstwo oparte na wiedzy. Podnoszenie kwalifikacji i umiejętności własnych i pracowników.
3. Dodatkowe Środki Finansowe na Inwestycje szansą na rozwój Twojego Biznesu.
Wzięli w nim udział przedstawiciele takich Stowarzyszeń jak „Ojczyzna”, Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej, Solidarności, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Amatorskiego Klubu Sportowego oraz wielu przedsiębiorców (m.in.: z Remedium, MATTREDE, MORPHO, P.P.H. Politech, Uniprojekt, Atut).
Projekt jest otwarty i skierowany do wszystkich mieszkańców powiatu. Zainteresowanie jest naprawdę ogromne, a do Wspólnoty wciąż napływają zapytania o kolejne szkolenia. Organizatorzy widząc potrzebę doszkalania przedsiębiorców oraz niesienia im niezbędnej pomocy, zapowiadają kolejne bezpłatne warsztaty i spotkania.