Powiat świdnicki na początku XX wieku

Niejednokrotnie  stare pocztówki stają się ważnym źródłem historycznym. Zachował się na nich także wizerunek powiatu świdnickiego, który bardzo często przedstawiany był na niemieckich kartkach pocztowych. Prezentowane obrazy pochodzą z początku XX wieku. Jak wiele się zmieniło?

Modliszów (do 1945 r. – Hohgiersdorf), gmina Świdnica.
Na górze po lewej stronie kościół filialny pw. św. Bartłomieja należący do parafii pw. św. Jana Apostoła w Dziećmorowicach. Wzmiankowany był po raz pierwszy w 1318 roku. Kościół obecny, wzniesiony w XIV wieku, przebudowany został w XVI wieku, restaurowany był w XIX wieku, remontowany w latach 1966-1968. Po prawej sklep Fischera. Na dole sklep Liebiga i siedziba nadleśnictwa.

1.jpg
Międzyrzecze 2 (do 1945 r. – Haidau), gmina Strzegom – ok. 1913 r.

Dawny zajazd Friedens-Esche Georga Caspera: pokój gościnny, sala balowa oraz ogródek letni – obecnie świetlica wiejska

2.jpg
Mysłaków (do 1945 r. – Kaltenbrunn), gmina Marcinowice – ok. 1910 r.
U góry widok ogólny wsi i Masywu Ślęży od strony zachodniej. Na dole po lewej stronie zajazd i rzeźnia Giehmanna – obecnie budynek nr 85. W środku kościół parafialny św. Katarzyny wzmiankowany pod koniec XIII wieku, przebudowany w 1857 roku. Potem kilkukrotnie remontowany m.in. w 1974 i po 1990 roku. Po lewej stronie sklep Schneidera.

3.jpg

Wirki (do 1945 r. – Klein Wierau), gmina Marcinowice.
Na górze widok ogólny wsi ze Wzgórzami Kiełczyńskimi wznoszącymi się na wysokość 480 metrów nad poziomem morza. Na dole po lewej gospoda Bittnera „zum Frieden” – obecnie sala bankietowo-weselna „Różany Dom” – Wirki 11. Po prawej pomnik poległych w I wojnie światowej.

4.jpg
Chwałów (do 1945 r. – Frauenhain), powiat wrocławski, gmina Mietków – lata 20.
Miejscowość ta do 1975 r. znajdowała się na terenie powiatu świdnickiego.
Na górze gospoda ze sklepem Richtera wraz z ogrodem. Na dole po lewej stronie pałac, którego początki sięgają końca XVI wieku; zabudowa obecna pochodzi z przełomu XIX i XX wieku (do niedawna zamieszkały) – obecnie opuszczony, ale zabezpieczony. Po prawej stronie widok ogólny wsi.

5.jpg
/JN, żródło: http://www.mojemiasto.swidnica.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *