Inwestujesz na giełdzie? Sprawdź ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe

Wielu Polaków co roku zastanawia się w co inwestować swoje oszczędności, aby jeszcze szybciej pomnażać zgromadzony kapitał. Możliwości na rynku finansowym jest wiele, a niektóre z nich są mniej lub bardziej ryzykowne. Jak się okazuje, zarobić można również na ubezpieczeniach.

Sposobów na inwestowanie środków finansowych jest tyle, ilu doradców. Inwestorzy dzielą się, według najprostszego podziału, na tych, którzy są gotowi podjąć wyższe ryzyko i tych, którzy są na tyle cierpliwi, by czekać na niewielki, ale pewny zysk.

Do ostatniej z wymienionych grup można zaliczyć ludzi inwestujących w kruszce, kamienie szlachetne, dzieła sztuki, antyki, stare samochody i inne przedmioty, które wraz z upływem czasu zyskują na wartości.

Z kolei większe ryzyko towarzyszy inwestorom giełdowym lokującym swoje środki w akcje spółek notowanych na giełdzie czy aktywnych na rynkach walutowych. Do której kategorii można zatem zaliczyć wspomniane na początku ubezpieczenia? Można powiedzieć, że do obu jednocześnie, ale nie chodzi o ten sam produkt.

Zysk z polisy na życie

Ubezpieczenia życiowe to grupa produktów zapewniających przede wszystkim zabezpieczenie finansowe dla ubezpieczonego na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia typu leczenie szpitalne, uraz, poważne zachorowanie czy śmierć – w tym ostatnim przypadku świadczenie zostanie wypłacone rodzinie zmarłego właściciela polisy czy innym osobom wpisanym w umowie jako uposażone.

Oprócz ochronnego charakteru polisa na życie z www.rankingubezpieczennazycie.pl może być także oszczędnościowa. Zasada jest prosta: ubezpieczony regularnie opłaca składkę, która jest dzielona na część ochronną i część trafiającą na specjalne konto polisowe. Po określonym w umowie terminie suma zebranych składek jest wypłacana ubezpieczonemu jako dodatkowy kapitał na emeryturę czy na dowolny inny cel.

Polisa na życie ma też charakter ochronno-inwestycyjny. Składka jest dzielona jak w przypadku ubezpieczenia oszczędnościowego, jednak wpłacane środki nie są gromadzone, ale inwestowane. Oznacza to, że ubezpieczony może czerpać zyski z tytułu wpłacanych składek, a przy tym zachować prawo do otrzymania świadczenia za wypadek, leczenie czy rehabilitację – w zależności od wybranego zakresu ochrony.

Uwaga na ryzyko inwestycyjne

Z polisy ochronno-inwestycyjnej może skorzystać każdy kto skończył 18. rok życia. Ograniczenia wiekowe najczęściej dotyczą osób po 70-tce, więc ubezpieczenie dla osoby w średnim wieku, ale i ubezpieczenie na życie dla studenta na www.rankingubezpieczennazycie.pl nie będzie żadnym ograniczeniem.

Po spełnieniu formalności polisa jest zawierana w obecności agenta, a część środków inwestowana w tzw. Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe. Taki produkt jest przeznaczony dla cierpliwych inwestorów, bowiem zyski z polisy mogą pojawić się dopiero po dłuższym okresie. Istnieje także ryzyko inwestycyjne przy tego typu polisach, a więc brak gwarancji ze strony TU co do wpłaconego kapitału.

Taka forma lokowania swoich oszczędności nie dla wszystkich brzmi dość zachęcająco, jednak na rynku ubezpieczeniowym dostępne są też produkty gwarantujące zwrot inwestycji w postaci polisy na życie i dożycie. Ubezpieczony najczęściej sam decyduje ile chce zainwestować lub korzysta z gotowych progów finansowych w skali, np. od 25 tys. zł do 200 tys. zł. Składka może być wpłacona jednorazowo, a na koniec umowy powiększona o określony procent, który rośnie z każdym rokiem trwania ubezpieczenia.

Ryzyko w polisie na życie i dożycie jest zerowe, ale i zysk znacznie mniejszy niż w przypadku tradycyjnej polisy ochronno-inwestycyjnej. Wpływ na decyzję ubezpieczonego powinno mieć kilka czynników:

• wysokość kapitału do dyspozycji, tzw. wolnych środków,
• czas potrzebny do osiągnięcia korzyści finansowych,
• lektura Ogólnych Warunków Ubezpieczeniowych (OWU).

Ostatni z wymienionych punktów jest niezwykle istotny. Zapoznanie się z regulaminem polisy pozwoli uniknąć podjęcia chybionej decyzji, nawet gdy agent ubezpieczeniowy przekonuje na spotkaniu o samych zaletach produktu. Istotniejsze od ustnych ustaleń są warunki zawarte na papierze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *