Ranking liceów i techników. Słabe pozycje naszych szkół

Pod uwagę przy umieszczaniu liceum i technikum w zestawieniu brano trzy czynniki. Pierwszy z nich to wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.), drugi – wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.), a trzeci to sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych (30 proc.). Ponadto już po raz drugi w tej kategorii uwzględnione zostaną osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Przy tworzeniu Rankingu Techników brano pod uwagę wyniki z matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.), matury z przedmiotów dodatkowych (25 proc.), a także wyniki z egzaminu zawodowego (30 proc.) i sukcesy w olimpiadach (20 proc.).

W skład Kapituły Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2016 wchodzą tradycyjnie przedstawiciele trzech ważnych środowisk edukacyjnych:

przewodniczący komitetów głównych olimpiad przedmiotowych,
dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE), oraz
członkowie Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

W rankingu ogólnopolskim II LO zajęło 303 miejsce, a I LO miejsce 320. W stawce zabrakło III LO. W sumie pod lupę wzięto 500 szkół.
doba 1

liceum 2

W rankingu techników najlepszą pozycję zdobył Zespół Szkół Ekonomicznych zajmując 245 miejsca na 300 branych pod uwagę. Reszta szkół znalazła się poza rankingiem.

technikum

Dla ułatwienia porównań szkół ponadgimnazjalnych w skali lokalnej i regionalnej, przygotowano także podrankingi wojewódzkie liceów i techników, które są wyciągami z rankingów ogólnopolskich. Będę one przydatne zarówno nauczycielom i władzom samorządowym, jak i rodzicom i uczniom wybierającym szkołę ponadgimnazjalną w swoim regionie zamieszkania.

„Ekonomik” zajął 13 miejsce w rankingu wojewódzkim (na 50). Na 22 miejscu znalazło się II LO, a na 23 I LO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *