Kontrola potwierdza nieprawidłowości!

     Jak czytamy w raporcie Urzędu Marszałkowskiego z kontroli jaką przeprowadzono za okres od stycznia do sierpnia 2021 roku, a która dotyczyła czasu pracy dra Romana Szełemeja w Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu, prezydent-lekarz nie zawsze był tam gdzie powinien. Jak się okazuje dr Szełemej mijał się z prawdą co najmniej w kilku przypadkach rozliczając swój czas pracy w wałbrzyskim szpitalu.
     Raport potwierdza zarzuty wobec byłego ordynatora kardiologii i koordynatora SOR-u, w związku z którymi został on zwolniony dyscyplinarnie z pracy w szpitalu Górniczym. Wyniki kontroli potwierdzają fakt wielokrotnego łamania regulaminu pracy przez dra Szełemeja, opuszczania szpitala w godzinach pracy, lekceważenia obowiązku odbijania elektronicznej karty ewidencjonującej czas pracy, nie podpisywania list obecności oraz inne nieprawidłowości w wykonywaniu przez lekarza swoich obowiązków.
    Ponadto raport przywołuje przypadki poświadczenia nieprawdy w rozliczeniu czasu pracy kiedy to doktora Szełemeja na dyżurze zastępował inny lekarz, a pieniądze za te same godziny dyżurowania zostały wypłacone i dr Szełemejowi i zastępującemu go lekarzowi, tak jak miało to miejsce 24 kwietnia i 12 czerwca 2021 roku.
    Przypomnijmy, że Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zlecił szeroki audyt związany z działalnością szpitala w ostatnim czasie. Jego wyniki znane będą za kilka miesięcy.

PONIŻEJ OŚWIADCZENIE URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO

Szanowni Państwo,

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zakończył prowadzoną w Specjalistycznym Szpitalu im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu kontrolę wewnętrzną, której jednym z obszarów była zgodność wymiaru czasu pracy, wraz z jego ewidencją, zatrudnionego wówczas w placówce dra Romana Szełemeja. Objętym kontrolą został okres od 1 stycznia do 31 sierpnia 2021 roku. W powyższym zakresie wyniki kontroli są negatywne.

Doktor Roman Szełemej w okresie objętym kontrolą nie przestrzegał Regulaminu Pracy w Specjalistycznym Szpitalu im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Kontrola potwierdziła, że dochodziło do przypadków, kiedy lekarz Roman Szełemej nie będąc na dyżurze w Szpitalu, w swoim rozliczeniu czasu pracy wykazał obecność na całym dyżurze, za który następnie wypłacono mu nienależne wynagrodzenie. Kontrola wykazała, że w tym samym czasie dyżur pełniła inna lekarka, która również pobrała wynagrodzenie za świadczenie pracy na tym samym dyżurze. Zdublowane dyżury miały miejsce 24 kwietnia 2021 r. oraz 12 czerwca 2021 r. Dr Roman Szełemej wykazał godziny pracy, w których nie powinien pełnić dyżuru na czas zastępstwa przez inną osobę.

Mimo obowiązku pracowniczego, dr Roman Szełemej nie posługiwał się w Szpitalu kartą do rejestrowania w elektronicznym rejestratorze wejść i wyjść oraz nie podpisywał się na liście obecności. Kontrola wykazała, że dr Roman Szełemej odręcznie sporządzał niezgodne z Regulaminem Pracy wykazy rozpisanych godzin swojego czasu podstawowego, jak i dyżurów medycznych, które nie były zatwierdzane przez ówczesne kierownictwo Szpitala. Łamaniem Regulaminu Pracy był również brak zachowania nominalnego czasu pracy (różne w czasie przyjścia do szpitala).

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przeprowadził również w wałbrzyskim Szpitalu Wojewódzkim kontrolę obejmującą realizację procedur gospodarki produktami leczniczymi (lekami opioidowymi i psychotropowymi). Objętym kontrolą został okres od 1 stycznia 2019 roku do 31 sierpnia 2021 roku.

Kontrola wykazała nieprawidłowości w realizacji procedur dotyczących gospodarowania środkami odurzającymi i psychotropowymi w Szpitalu. Pomimo pozytywnego w ocenie kontrolerów uwzględnienia, że w Szpitalu obowiązują ścisłe procedury w tym zakresie, nie aktualizowano jednak od 2016 r. wykazu osób upoważnionych do zamawiania i odbioru środków odurzających na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Ponadto stwierdzono brak dokumentacji, która świadczyłaby o konsekwencji działań wdrożonych przez ówczesne kierownictwo, w ramach otrzymywanych sprawozdań po kontroli apteczek m.in. w zakresie gospodarowania środkami odurzającymi i psychotropowymi oraz liczne przypadki niestosowania procedur protokolarnego zniszczenia uszkodzonych lub niewykorzystanych środków odurzających lub psychotropowych.

Poza wewnętrzną kontrolą, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zarządził w Specjalistycznym Szpitalu im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu zewnętrzny, wieloobszarowy audyt obejmujący: zamówienia publiczne, finanse i księgowość, wynagrodzenia i sprawy kadrowe oraz systemy informatyczne i zarządzanie jakością w ochronie zdrowia.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję o odwołaniu z dniem 6 sierpnia 2021 roku Pani Marioli Dudziak ze stanowiska dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. Dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Podstawą tej decyzji było niewywiązywanie się przez Panią Mariolę Dudziak z obowiązków dyrektora szpitala, niewykonanie poleceń służbowych wydanych ze strony Urzędu Marszałkowskiego nadzorującego Szpital Wojewódzki oraz wprowadzenie w błąd dyrekcji Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

17 września 2021 roku, decyzją Dyrekcji Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu, rozwiązano dyscyplinarnie umowę o pracę z zatrudnionym w Szpitalu Panem Romanem Szełemejem bez zachowania okresu wypowiedzenia. Decyzja uzasadniona była rażącym naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych.

Z poważaniem,

Michał Nowakowski

Rzecznik Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego

FOTO: FB Roman Szełemej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *