WSSE podsumowuje 5 lat istnienia PSI

Od 2018 roku system specjalnych stref ekonomicznych zamienił się w Polską Strefę Inwestycji, a Polska zyskała kolejny impuls rozwojowy. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” podczas briefingu prasowego w Pleszewie (woj. Wielkopolskie) podsumowała 5 lat działalności PSI.

Przez ten czas przedsiębiorcy działający w ramach WSSE zainwestowali ponad 18 miliardów złotych i zadeklarowali utworzenie blisko 9 tysięcy nowych miejsc pracy. To efekt działalności Polskiej Strefy Inwestycji w trzech województwach, w których działa Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, czyli na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Wielkopolsce.

Pragnę podkreślić, że w Polskiej Strefie Inwestycji działamy z przekonaniem, że kluczem do naszego sukcesu jest podejście globalne przy jednoczesnym inwestowaniu w rozwój lokalny. Choć kapitał przyciągamy z różnych zakątków świata, nasz główny nacisk kładziemy na rozwój rodzimych przedsiębiorstw oraz wsparcie lokalnych społeczności. Jestem przekonany, że nie można mówić o prawdziwym sukcesie gospodarczym, patrząc jedynie na statystyki czy wykresy. To przede wszystkim ludzie – polscy przedsiębiorcy i ich pracownicy – są fundamentem naszej gospodarki. Ich zaangażowanie i wkład w osiągnięcie obecnego sukcesu gospodarczego Polskiej Strefy Inwestycji jest bezcenny – mówił podczas briefingu Prezes Zarządu WSSE Piotr Wojtyczka.

Jednym z gości wydarzenia był Arkadiusz Ptak, czyli Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew, który podkreślał w swoich wypowiedziach, że rozwój miast zależy w dużej mierze od rozwoju lokalnego biznesu. – Miasto to biznes, a biznes to miasto – z takiego założenia wychodzimy. Bez dobrze rozwijającego się biznesu nie ma dobrze rozwijającego się miasta. Musimy być nakierowani na przedsiębiorczość, aby skutecznie lokować biznes w Pleszewie. Tworzone są nowe przedsiębiorstwa, ale z całych sił wspieramy również już te istniejące firmy. Cieszę się, że w Pleszewie rozwija się firma FAMOT, która zatrudnia tak wielu mieszkańców naszej gminy – powiedział Arkadiusz Ptak.

Firma FAMOT to jeden z przykładów skutecznej działalności w Polskiej Strefy Inwestycji.  FAMOT to 145 lat tradycji i największy producent obrabiarek sterowanych numerycznie w Europie Środkowej. – Jesteśmy w regionie największym pracodawcą, który zatrudnia 800 osób. Dzięki innowacyjnemu podejściu do prowadzenia biznesu jesteśmy niezwykle konkurencyjni na rynku. Współpraca z PSI oraz wsparcie finansowe naszych ostatnich inwestycji polegających na zwiększeniu zdolności produkcyjnych, było jednym z kluczowych kryteriów podjęcia decyzji przez Zarząd Koncernu DMG MORI o inwestowaniu w Pleszewie. Takiego wparcia kolejnych inwestycji oczekujemy także w przyszłości – mówił Mariusz Derbich – Prezes Zarządu firmy FAMOT Pleszew Sp. z o. o. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *