Bosch zbuduje w Dobromierzu fabrykę pomp ciepła

Kolejne wielka inwestycja na terenach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej! Bosch zbuduje w Dobromierzu fabrykę pomp ciepła

Blisko 1,2 mld złotych do końca 2027 roku zainwestuje firma Bosch w nowy zakład produkcyjny pomp ciepła. Fabryka zlokalizowana będzie w Dobromierzu na terenach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”.

Grupa Bosch jest obecna w Polsce od 1992 roku. Fabryka w Dobromierzu będzie ich dziewiątą w Polsce, a pierwszą w której produkowane będą pompy ciepła. Prace budowlane mają rozpocząć się w 2024 roku, a produkcja powinna ruszyć na przełomie 2025 i 2026 roku. W fabryce do 2027 roku ma powstać około 500 nowych miejsc pracy.

  • To wielki krok dla Dobromierza i całego subregionu, to ogromny zaszczyt dla Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej! Współpraca z inwestorami o tak międzynarodowym zasięgu i niekwestionowanej renomie to dla całej Strefy unikalna okazja do transferu wiedzy i wymiany doświadczeń, a w konsekwencji wzrostu konkurencyjności naszych przedsiębiorstw. Inwestycja Grupy Bosch i zaangażowanie ponad miliarda złotych świadczy o sile i atrakcyjności naszego regionu. Dziękuję za Państwa zaufanie i determinację – mówi Prezes Zarządu WSSE Piotr Wojtyczka.

Zapotrzebowanie na pompy ciepła w Polsce wrosło w ostatnich latach o kilkadziesiąt procent rok do roku, a w 2022 roku roczny wzrost rynku w tym segmencie wyniósł 120%. Bosch przewiduje, że do 2025 roku cały europejski rynek pomp ciepła będzie rósł o około 20 proc. rocznie.

W trakcie wydarzenia, podczas którego inwestycja została oficjalnie ogłoszona, specjalny list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego odczytał Michał Dworczyk – członek Rady Ministrów, Poseł Ziemi Wałbrzyskiej. – Ogłaszana decyzja o budowie nowego zakładu produkcyjnego w podwałbrzyskiej gminie Dobromierz to znakomita wiadomość dla Dolnego Śląska. Zwłaszcza, że jest to inwestycja, która przyczyni się zarówno do rozwoju regionu, jak też skutecznej transformacji energetycznej całego kraju. Zapewni również wzrost innowacyjności naszej gospodarki. Dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w stworzenie odpowiednich warunków dla tego przedsięwzięcia w naszym kraj. Niech ta inwestycja będzie przykładem doskonałej kooperacji sektora publicznego i prywatnego.

Jak mówią przedstawiciele firmy Bosch, Dolny Śląsk i Dobromierz to idealny teren do realizacji kolejnych celów biznesowych tej światowej marki. Dolny Śląsk ma centralne położenie w Europie Środkowej i dobrze rozwinięte połączenia logistyczne z rynkami docelowymi. Dzięki temu koszty logistyczne mogą być zredukowane, a mają one duży wpływ na finalną cenę pomp ciepła dla klienta końcowego. Bliskość Wrocławia i uznanych uczelni wyższych oraz instytutów badawczych  zapewnia dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry. – Jestem bardzo dumny, że mogę ogłosić powstanie kolejnego zakładu produkcyjnego Grupy Bosch w Polsce. Firma Bosch od wielu lat produkuje w naszym kraju urządzenia AGD, komponenty do układów hamulcowych i osprzęt do elektronarzędzi. Teraz powitamy nowy, innowacyjny produkt, który jest ważnym rozwiązaniem grzewczym opartym na OZE, które pozwala na ograniczenie użycia paliw kopalnych i wspiera przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. To świetna wiadomość zarówno dla Polski, jak i dla Grupy Bosch w Polsce – mówi Rafał Rudziński, prezes zarządu firmy Robert Bosch i przedstawiciel Grupy Bosch w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *